Facebook Twitter Instagram YouTube
Çelik Konstrüksiyon Uygulamaları
Çelik Konstrüksiyon Uygulamaları
Çelik, mimari tasarımı; yüksek açıklıkları geçme kabiliyeti, estetik oluşu ve işleme kolaylığı gibi avantajları sayesinde her türlü tasarımın uygulanabilmesine imkan sağlamaktadır.
Çelik Konstrüksiyon Uygulamaları

 Post-modern mimarinin örneklerinin birçoğu çelik'le inşa edilmiştir.

Çelik, hem normal, hem de geçici (Rüzgâr, Deprem, vs.) yükler altında -geleneksel yapı sistemlerine göre- çok daha güçlüdür. Kullanıldığı yapılara kazandırdığı yüksek dayanım, özellikle eski inşa yöntemlerinin yetersiz kaldığı durumlarda, Çelik'i vazgeçilmez bir yapı çözümü haline getirmektedir. Çelik, esneme kabiliyeti yüksek bir malzeme olduğu için, yapı yüksekliğine sınır getirmemektedir. Zaten hâlihazırda yüksek katlı binaların büyük çoğunluğu çeliktir.

Çelik, hafif olmasından dolayı, muadili betonarme yapılara göre çok daha az deprem yükü alır. Bu durum, yapının en önemli elemanları olan düşey taşıyıcılarda (kolon, perde, vs.) çok büyük bir rahatlama sağlar. Böylece yapının karşı koyması gereken yükler ve o yüklere mukabil kullanılması gereken malzeme azalmış olur.

Çelik konstrüksiyon yapılarda tüm malzemeler genellikle çelikten olmaktadır. Çelik konstrüksiyon yapılar genellikle deprem riskinin çok olduğu coğrafi bölgelerde daha çok tercih edilmektedir. fabrika binalarında, hangarlarda, spor salonlarında, depo ve atölyelerde de çelik konstrüksiyon kullanılmaktadır. Eski zamanlarda çok fazla çelik yapıların kullanımı söz konusu olmamaktaydı. Fakat günümüzde sağladığı avantajlar sayesinde daha çok çelik yapılar tercih edilmektedir. Çelik yapılar, diğer taşıma sistemlerine nazaran mekanik olarak daha üstün özelliklere sahiptir. Uygulama açısından da birçok kolaylıklar sağlamaktadır. Hızla kurulumu sayesinde aynı zamanda güvenli ve ekonomik özelliğinden dolayı çelik konstrüksiyon yapılar gün geçtikçe daha çok tercih edilmektedir. Bu yapılar hafif ve sağlam olduğundan depremin etkilerinden de çok az etkilenmektedir. Üretiminde ve montaj aşamasında hem zaman açısından hem de işçilikten tasarruf sağlayan özelliklere sahiptir. Çelik konstrüksiyon yapılarda bazı durumlarda farklı sistemlerde uygulanabilmektedir. Bu yapılar birçok kez sökülüp tekrar monte edilebilmektedir. Çok uzun zaman boyunca hiç bir şey olmaz. Çelik yapılar geri dönüştürülebilir özelliktedir. Ne kadar yapılırsa yapılsın sahip olduğu özelliklerden bir şey kaybolmamaktadır. Aynı zamanda çevreye de zarar vermez Konstrüksiyon Yapılar.

Düşme Durdurma Sistemleri ile ilgili herşey için...